fbpx

Blackpool Illuminations

Przyznam, że zbyt długo zwlekałem z ostatnim postem z Blackpool (tym bardziej, że zdjęcia przygotowałem już jakiś czas temu), ale czasem „lepiej późno, niż wcale” i wpis w końcu się pojawił :) Chciałbym powiedzieć kilka słów o największej atrakcji miasta, która w dużym stopniu przyczyniła się do nadania mu nazwy „Las Vegas Północy”. Illuminacje to festiwal świateł o ponad stutrzydziestoletniej historii – pierwszy raz odbył się w 1879 roku, na dwanaście miesięcy przed patentem żarówki opracowanej przez Thomasa Edisona. Zwykle rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa przez 66 dni, aż do początku listopada. W tym roku, jak i w roku poprzednim, światła będą włączone przez 73 dni.

Untitled

Untitled

Wcześniejszy zachód słońca sprawia, że oglądanie światełek jest jeszcze bardziej efektowne. A jest co oglądać, bo sznury żarówek rozciągnięte są na długości ponad dziesięciu kilometrów. Illuminacje to jednak nie tylko wstęgi świateł – to również przeróżne dekoracje w postaci żyrandoli, koron, neonów. W północnej części miasta, w okolicach stacji Gynn Square umieszczone są całe tablice, przedstawiające ulubionych bohaterów baśni, różne historie czy inne obrazki. Rozświetlone są także budynki, na czele z najważniejszym – Wieżą (The Tower), która dzięki systemowi diod LED mieni się w kilkunastu kolorowych konfiguracjach.

Untitled

Podczas Illuminacji, oprócz zwykłych tramwajów, pojawiają się oświetlone tramwaje-łodzie oraz tramwaje dwupiętrowe.

Untitled

Untitled

W każdy piątek na przeciwko Wieży odbywa się kilkunastominutowy pokaz fajerwerków.

Untitled

Illuminacje rozpoczynają się festiwalem „Switch On” – muzycznym koncertem, podczas którego występują brytyjscy artyści. W tym roku byli to m.in. George Ezra czy Little Mix. Wtedy też następuje najważniejsza część, czyli włączenie świateł. W 1934 jako pierwszy dokonał tego żołnierz i polityk, Lord Derby. Przez kolejne kilkadziesiąt lat przewinęło się mnóstwo znanych osób, m.in. Lisa Stansfield, zespół Bee Gees, Ronan Keating, Geri Halliwell, Robbie Williams, a w tym roku światła włączył brytyjski komik, Peter Kay.

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

 

Untitled

Untitled