fbpx

“Ma na imię Jenifer, poznałem ją na Tinderze” czyli muzyka brazylijska cz. 2

Już za mniej niż dwa tygodnie w całej Brazylii rozpocznie się karnawał. O największej imprezie roku mówi się dosłownie wszędzie, zarówno podczas niedzielnego obiadu jak i w kolejce do kasy w supermarkecie. Tak naprawdę wszystko dzieje się już teraz, bo dlaczego mamy świętować tylko tydzień, jak możemy miesiąc. Uliczne imprezy z blocos grającymi na instrumentach już przyciągają tłumy, a podczas oficjalnych dni karnawału takich blocos potrafi być kilkaset.

Skoro karnawał, to i oczywiście muzyka. Nikt nie wyobraża sobie imprezy bez muzyki. Dwa lata temu podzieliłem się kilkoma pozycjami z mojej playlisty i chyba przyszedł czas na małą aktualizację. Mój wybór jest oczywiście bardzo subiektywny, zwłaszcza że chciałem wybrać też utwory z ładną oprawą wizualną. Czego słuchają Brazylijczycy w tym momencie?

Nowości na playliście

Większość opisanych przeze mnie wcześniej artystów dalej tworzy, a ja dalej słucham ich utworów. Niektórzy wciąż utrzymują podobny styl, inni postanowili trochę pozmieniać. Anitta, wykorzystując popularność muzyki latino, śpiewa teraz głównie po hiszpańsku.

Do mojej playlisty dopisałem Tuyo. Stworzony przez Machado, Lio e Lay Soares zespół gra mix folku i synth popu. Tytuł ich pierwszej (po wydanej w 2017 EP-ce) płyty “Pra Curar”, jak sama nazwa wskazuje, leczy, uspokaja i wprowadza w chillowy nastrój.

IZA również wydała swoją pierwszą płytę w tamtym roku. Śpiewa na niej także z innymi artystami m.in. z Caetano Veloso. Mnie zachwycił świetnie wyprodukowany (z równie świetnym klipem) utwór “Dona de mim”.

Dosłownie kilka dni temu odkryłem zespół ROSA NEON, który póki co wydał tylko trzy utwory, ale każdy z nich jest warty odsłuchania. Wystąpili nawet ostatnio w Belo Horizonte (mam nadzieję, że zaśpiewali więcej niż 3 piosenki), ale nie udało mi się dotrzeć na koncert. Czekam na więcej!

Disk me, disk me…

Muzyka queerowa w Brazylii jest obecnie szalenie popularna, z Pabllo Vittar na czele. Dwa lata temu drag queen nagrywała covery popularnych utworów w języku portugalskim. Teraz ma na koncie swoje dwa solowe albumy, dziesiątki milionów odtworzeń na YouTube, współprace ze znanymi producentami (Diplo) oraz duże kampanie promocyjne m.in. z Coca-Cola.

Hit na karnawał

Na koniec coś zabawnego. Wszyscy znają dość leciwy już utwór Michela Teló “Ai Se Eu Te Pego”, w Polsce kojarzony po fragmencie “Nossa, nossa” (co nigdy nie przestanie mnie bawić). Nie była to zbyt inteligentna piosenka (tak naprawdę to wcale nie była), ale stała się mass hitem, który przyniósł Michelowi chwilową sławę. W tamtym roku pojawił się utwór “Jenifer” Gabriela Diniza, który można porównywać pod względem popularności, jak i warstwy tekstowej. Spójrzcie tylko na refren:

Ona ma na imię Jenifer
Poznałem ją na Tinderze
Nie jest moją dziewczyną
Ale mogłaby nią być

Romantycznie! :) Co więcej, zgaduję, że w tym roku podczas karnawału popularnym przebraniem będzie “Jenifer”.

Więcej propozycji możecie posłuchać na YouTube lub Spotify (co jakiś czas aktualizuję te listy).