fbpx

Księgarnia Lello & Irmão w Porto

Jeżeli lubicie książki (lub nie, to bez znaczenia), warto odwiedzić księgarnię Lello & Irmão, mieszczącą się przy Rua das Carmelitas 144. Otwarta w 1906 roku, wciąż funkcjonuje i zachwyca swoim wnętrzem w stylu secesyjnym i neogotyckim. Szczególne wrażenie robią kręte, drewniane schody, prowadzące na piętro, gdzie znajduje się również niewielka kawiarnia. Księgarnia kryje też jedną ciekawą informację :)

img_6366

Bogato zdobione sufity i ściany, płaskorzeźby czy duży witraż na suficie wpływają na niesamowitą atmosferę księgarni. Psują ją niestety setki turystów zajmujących każdą możliwą wolną przestrzeń. Wszyscy robią zdjęcia, zwłaszcza na krętych schodach, przez co czasem nie można na nie wejść lub z nich zejść, a irytacja sięga zenitu. Polecam wizytę tuż po otwarciu księgarni lub przed samym jej zamknięciem – moja nauczka na przyszłość. Warto wspomnieć, że od sierpnia 2015 wstęp do księgarni kosztuje 3 euro, gdy zdecydujemy się jednak kupić książkę – opłata jest zwracana (otrzymuje się rabat na książkę o takiej wysokości).

img_6310

img_6323

Na ogromną popularność księgarni Lello wpływ miała również autorka serii książek o Harrym Potterze, J. K. Rowling. Pisarka uczyła w Porto języka angielskiego i ponoć często odwiedzała to miejsce. Ile prawdy jest w tym, że księgarnia posłużyła jej za inspirację do opisania Hogwartu, nie wiadomo, wydaje się to jednak całkiem prawdopodobne.

hdr

img_6335

img_6346

img_6343

img_6360

img_6307

img_6320