podróże,

Sfera sacrum w Coimbrze

Portugalia wydaje się być krajem niezwykle religijnym. W całym kraju znajdziemy wiele dobrze zachowanych świątyń, budowle (w tym domów) ozdobione są kafelkami azulejos przedstawiającymi sceny religijne czy wizerunki świętych, istnieją tu także ośrodki kultu maryjnego i miejsca pielgrzymek (Fatima), a leżąca na północy kraju Braga miała duży wpływ na rozwój chrześcijaństwa na Półwyspie Iberyjskim. Separacja kościoła od państwa nastąpiła podczas Pierwszej republiki Portugalskiej na początku XX wieku, ale wciąż odgrywa on znaczącą rolę w życiu społecznym i kulturalnym. Chociaż statystyki podają, że 81% populacji kraju to katolicy, tylko niewielka część z nich regularnie chodzi do kościoła czy przyjmuje sakramenty.

W Coimbrze znajdziemy kilka świątyń, jednak do najbardziej reprezentatywnych należą: kościół (lub klasztor) Santa Cruz (Mosteiro de Santa Cruz), Stara Katedra (Sé Velha) oraz stary klasztor w Santa Clara (Mosteiro de Santa Clara-a-Velha).

Pierwsza ze świątyń, kościół Santa Cruz, znajduje się na Placu 8 Maja (Praça 8 de Maio), na jednym z końców turystycznego deptaka. Zbudowana w 1131 roku w stylu romańskim, została wkrótce zastąpiona innym, znacznie okazalszym budynkiem, a w kolejnych stuleciach przebudowana (największa metamorfoza w XVI wieku), otrzymując elementy stylu manuelińskiego oraz barokowego.

IMG_4983_wm

IMG_4984_wm

W środku świątyni znajdują się groby dwóch portugalskich królów, Alfonsa I Zdobywcy oraz jego następcy, Sancho I Kolonizatora. Ściany kościoła ozdabiają błękitne azulejos z motywami religijnymi. Wstęp jest bezpłatny.

Udając się nieco wyżej, do części miasta zlokalizowanej pośród wąskich uliczek oraz w pobliżu uniwersytetu, znajdziemy Starą Katedrę (Sé Velha). Romańska budowla z XII wieku, zbudowana niedługo po zwycięskiej bitwie pod Ourique, to jedna z najważniejszych świątyń w Portugalii. Patrząc na budynek (m.in. na ornamenty łuków), można zauważyć duże inspiracje kulturą islamską, a jego kształt przypomina zamek.

IMG_5063_wm

IMG_5048_wm

IMG_5026_wm

IMG_5062_wm

Z północnej strony znajdziemy renesansową Piękną Bramę (Porta Especiosa). Do katedry w XIII wieku został dobudowany klasztor z dziedzińcem, który otaczają podwójne łuki. Bardzo ciekawym elementem wystroju świątyni są duże muszle na stojakach. Wstęp do katedry kosztuje 2 euro.

IMG_5385_wm

Druga strona miasta, Santa Clara, skrywa dwie budowle – nowy oraz stary Klasztor św. Klary (Mosteiro de Santa Clara-a-Velha). Klasztor zbudowany został w XIV wieku przy samym brzegu rzeki Mondego. Niestety, częste przypływy powodowały powodzie i dlatego na początku XVII wieku klaryski przeniosły się do nowego budynku, zlokalizowanego na dużo bezpieczniejszej wysokości. Po 300 latach zdecydowano się usunąć zalegający muł i odkopać ruiny dawnego klasztoru. Po 12 latach prac budynek udostępniono zwiedzającym.

IMG_20150927_182155_wm

IMG_20150927_181440_wm

Klasztor zachował się w całkiem dobrym stanie, można go zwiedzać, chodząc po wyznaczonym szlaku, opatrzonym ciekawymi informacjami dotyczącymi budowli. Obok znajduje się niewielkie muzeum, przechowujące zachowane przedmioty, artefakty, przedstawiające historię miejsca oraz informacje związane z wciąż trwającymi pracami wykopaliskowymi.

IMG_5387_wm

IMG_5382_wm

IMG_20150927_180255_wm

IMG_20150927_184524_wm

PS. Jeżeli zdecydujecie się wybrać do Coimbry, możecie zatrzymać się w pensjonacie  położonym tuż przy starym klasztorze (rezerwacja m.in. poprzez AirBnb – kliknij, by otrzymać 76zł zniżki) i podziwiać go ze swojego okna!